YIN JOGA


Co je to YIN jóga


Jin jóga je velmi specifický styl jógy, je opravdu jin(á) a pracuje na jin(ých) principech. Yin jóga nabízí kultivaci pozornosti přítomného okamžiku, který trávíme ve společnosti sami sebe. V tomto časoprostoru vzniká příležitost sledovat, jak reagujeme na svízelné situace, které jsme na sebe v dané pozici ušili.

Jin jóga - kultivace přítomného okamžiku


Dynamika je žádaná. Souzní s tepajícím pulzem moderního života. Není proto divu, že světu jógy v našem regionu poslední dvě dekády dominují dynamičtější styly. Klidnější forma jógy, zejména ta nesoucí název „jin“, mnohdy ještě stále stojí ve stínu svých silovějších sourozenců…

Poddat se gravitaci a netlačit na pilu


Pomalé tempo cvičení s delší dobou setrvání v jednotlivých pozicích. Při této praxi se nezapotíte. Nejde ani tak o posilování svalů v těle jako o schopnost uvolnit se a zůstat nehybný při prvním náznaku hranic fyzických možností. V nastoleném klidu vytváříme přiměřený tlak na hlubší a tužší struktury našeho těla, jako jsou klouby, úpony a pojivové tkáně. Tyto části těla, na rozdíl od svalů, nepotřebují pro svoji stimulaci střídavou rytmiku kontrakcí a uvolnění. Cílené tlaky se zaměřením na konkrétní části těla podporují proudění životní energie. S trochu nadsázky bychom mohli říct, že praxe jin jógy je jako stát se sám sobě vlastním akupunkturistou.

Jin jóga nabízí kultivaci pozornosti přítomného okamžiku, který trávíme ve společnosti sami sebe. V tomto časoprostoru vzniká příležitost sledovat, jak reagujeme na svízelné situace, které jsme na sebe v dané pozici ušili. Ve stonožce, paščimóttánásaně, bez nadsázky nejde o přitlačení čela na holeně. Ustupujeme od představy perfektní pozice tak, jak nám ji velice často podsouvají sociální média i naše vlastní mysl. Dovolíme, aby se tělo poddalo gravitaci, a netlačíme na pilu. Bez hodnocení a hlavně se zájmem pozorujeme, jak se každý okamžik odvíjí, jak ho prožíváme, prodýcháváme. Výsledek mnohdy bývá podobný, jako kdybychom zapojili fyzickou sílu. S tím rozdílem, že se při tom „neunavíme“.

Na podložce se prostřednictvím jin jógy učíme minimalizovat úsilí, jak neplýtvat energií. Jak rozpoznat chvíli, kdy není nutné prorážet stěnu hlavou, ale naopak kdy je žádoucí nereagovat, setrvat v naprostém uvolnění a propouštět dál všechno, co zatěžuje prožití přítomného okamžiku. V neposlední řadě nám pomáhá jin jóga připravit tělo na samotnou meditaci.

Původ jin jógy


Za „otce“ jin jógy je mnohdy považován Paul Grilley. Skutečnost je nicméně taková, že ji nevytvořil, ale geniálně propojil tři linie poznání v jeden systém – filozofii taoismu, hlubokou znalost moderní anatomie a taoistickou jógu. Samotný název jin jóga začala používat a následně zpopularizovala Grilleyho studentka, neméně známá lektorka Sarah Powers na začátku 21. století.

Jin jóga kultivuje laskavou pozornost


Princip pasivního protažení pojivových tkání je pro většinu laiků neuchopitelný. Mnohdy vzbuzuje respekt ve smyslu: Co kdybych si poškodil kolenní kloub nebo jiné citlivější klouby a části těla? Jin jóga ale nikdy nejde proti přirozeným a vrozeným možnostem hybnosti daných kloubů a nikdy se v pozicích nejde za první náznaky hranic fyzických možností. Mnohdy se používají pomůcky, aby byly dané ásany dostupnější a příjemnější.